ІНСТРУКЦІЯ ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ

ІНСТРУКЦІЯ ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ

  1. Харчуйтеся правильно, не голодуйте. Недолік харчування, який сприяє зниженню захисних сил організму, є чи не найпершим помічником розвитку туберкульозу.
  2. Намагайтеся не курити і не вживати алкогольні напої - ці шкідливі звички сприяють зниженню імунітету.
  3. Раз на два роки (а якщо ви є працівником дитячого, лікувально-профілактичного або санаторного закладу, біженцем або страждаєте хронічним захворюванням - раз на рік) проходите профілактичний рентгенологічне і лабораторне (бактеріологічне або ПЛР) обстеження.

При вчасно пройдений медогляд хвороба може бути виявлена ​​на початковій стадії, тоді лікування практично завжди закінчується успіхом.

В Україні триває епідемія туберкульозу, зареєстрована з 1995 року. Вона прогресує і набуває широких масштабів. За даними статистики в Україні щодня реєструється 82 нових хворих на туберкульоз людей і 30 хворих помирає. Лідери країни з розповсюдження цього захворювання - Дніпропетровський, Одеський, Херсонський і Кіровоградський регіони. При цьому хвороба стала набагато небезпечніше. Летальність при відкритих формах туберкульозу сягає в 30-40%.

Нагадаємо, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в 2014 році Україна була в списку п'яти країн з найбільшою кількістю випадків туберкульозу з множинною лікарською стійкістю (ТБ МЛС). ТБ МЛС - це туберкульозні бактерії, стійкі до антибіотиків. Як тільки туберкульозні бактерії набувають стійкості, вони можуть поширюватися від людини людині так само, як і звичайний туберкульоз, чутливий до ліків.

Епідемія туберкульозу в Україні характеризується широко поширеною лікарською стійкістю туберкульозу, щодо високою смертністю. Ці форми туберкульозу не реагують на стандартне шестимісячне лікування протитуберкульозними препаратами першої лінії. Їх лікування проводиться набагато більш токсичними і дорогими ліками. При цьому на нього може вимагатися два роки або більше.

Як зазначив на нараді з фтизіатрами головний фтизіатр і пульмонолог МОЗ України, академік Юрій Іванович Фещенко, щодня в нашій країні туберкульозом захворюють близько 90 осіб і 30 помирають, більшу частину з яких (80%) при адекватному лікуванні можна було б врятувати. Діагноз туберкульоз щорічно ставиться на 8% частіше, ніж у попередньому році. Інфікованість дорослих українців туберкульозною бацилою досягла 100%, школярів - 30-40%, підлітків - 50-70%. Основними причинами поширення туберкульозу в нашій країні є: низька ефективність вакцинації і ревакцинації БЦЖ, незадовільне харчування і низький рівень життя, невиконання програм відселення хворих з гуртожитків і густонаселених квартир, неготовність до посилився процесам міграції населення. Як це не банально, серед причин поширеності захворювання в нашій країні - елементарні неосвіченість і безграмотність. Відсутність інформації, як водиться, народжує забобони і міфи. Паличка Коха не розрізняє соціального статусу і з однаковою ефективністю заражає бідних і багатих. Високий темп життя, інформаційний пресинг, постійна "брак часу", а отже, нерегулярне і незбалансоване харчування - це все стресові моменти, які призводять до зниження захисних сил організму і сприяють розвитку захворювання.

Що ж сприяє розвитку туберкульозу?

  • Якість харчування. Існують вагомі докази того, що голодування або недостатність харчування, незбалансоване харчування, знижують опірність організму. Адже підвищене споживання в їжу білків (м'яса, молока, сиру, яєць), тваринних жирів (вершкового масла) і вітамінів в усі часи було одним з основних методів лікування туберкульозу.
  • Куріння тютюну і вживання великої кількості алкоголю, вживання в їжу продуктів, що містять консерванти, харчові барвники, стабілізатори значно знижують захисні сили організму.
  • Інші захворювання. Туберкульозу також схильні до ВІЛ інфіковані, хворі на діабет, лейкоз.
  • Стрес. Доведено, що стрес і депресія негативно впливають на стан імунної системи. А ми всі зараз перебуваємо в стані "хронічного" стресу.